fot. Fumen
REKLAMA

Stadiony: Stadion im. Ferenca Puskasa

Fumen - Wiadomość archiwalna

Po wizycie na Olympiastadion w Berlinie zapraszamy na stadion im. Ferenca Puskasa. Obiekt w Budapeszcie niegdyś mógł pomieścić nawet 100 tysięcy widzów. To na nim Anglicy doznali najwyższej porażki w meczach międzynarodowych. To tam fani Zalaegerszegi mogli cieszyć się ze zwycięstwa nad Manchesterem United w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. To ten obiekt pełnił rolę monachijskiego stadionu olimpijskiego w filmie "Monachium".

Stadion im. Ferenca Puskasa jest częścią kompleksu sportowego położonego na prawej stronie Budapesztu. Obiekt powstał po pięciu latach budowy w 1953 roku. Podczas meczu otwarcia stadionu Węgrzy zremisowali 2-2 ze Szwecją, a towarzyskie spotkanie obejrzało 80 tysięcy widzów. Pół roku później niemal 92 tysiące osób obejrzało najwyższą w historii porażkę Anglików. Wyspiarze polegli aż 1-7, a dwie bramki dla "Madziarów" zdobył Ferenc Puskas. Takiego osiągnięcia nigdy nie udało się już powtórzyć. Co nie znaczy, że mieszkańcy Budapesztu nie mieli okazji do oglądania emocjonujących spotkań. W 2002 roku walczący o Ligę Mistrzów Zalaegerszegi pokonał 1-0 naszpikowany gwiazdami Manchester United, zdobywając zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry.

Na Nepstadion, czyli stadion ludowy, jak do 2002 roku nazywał się ten obiekt, przyjeżdżały zespoły m.in. Brazylii, Argentyny, Holandii czy Niemiec, aby zmierzyć się zarówno towarzysko, jak i w eliminacjach do Mistrzostw Świata czy Europy. Ponadto na tym stadionie rozgrywane są spotkania w europejskich pucharach, a także finałowe mecze krajowego pucharu. Na węgierskim stadionie narodowym mieli okazję zagrać również biało-czerwoni. Ostatnia potyczka w ramach el. ME 2004 zakończyła się wygraną Polski 2-1. Co ciekawe, było to pierwsze zwycięstwo nad naszymi bratankami na tym obiekcie! Łącznie w dziewięciu meczach piłkarze z orłem na piersi zaliczyli po jednej wygranej i remisie, oraz przegrali 7 spotkań, przy bilansie bramkowym 9-24.

Stadion noszący imię najwybitniejszego węgierskiego zawodnika nie należy do nowoczesnych. Wręcz przeciwnie, daleko mu do współczesnych aren pełnych udogodnień dla kibiców i piłkarzy. Obiekt jest wręcz symbolem poprzedniej epoki, czym idealnie wpisuje się w krajobraz miasta. Niegdyś mogący pomieścić nawet 100 tysięcy widzów, dzisiaj jest w stanie ugościć maksymalnie 42 tys. osób. O sklepie z pamiątkami czy też możliwości zwiedzania można zapomnieć. Zresztą, tak na dobrą sprawę obiekt nie miałby na chwilę obecną zbyt wiele do zaoferowania.

Oprócz wydarzeń typowo piłkarskich, na stadionie im. Ferenca Puskasa odbywały się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy. To tam koncertowali w latach 80. i 90. najwięksi artyści muzyki rockowej i pop, z U2, Metallicą The Rolling Stones, czy Michaelem Jacksonem na czele.
Obecnie fanom pozostają tylko spotkania piłki nożnej. Najbliższy mecz już 16 grudnia - w Lidze Europy Debreczyn podejmie Sampdorię Genua.

Podobnie jak w przypadku relacji ze stadionów świata, zachęcamy Was do współtworzenia tego działu. Wasze zdjęcia i opisy stadionów wysyłajcie na adres ultras@legialive.pl.

Stadion Olimpijski w Berlinie
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt



Hala sportowo-widowiskowa














fot. Fumen

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.