W kwietniu 2016 roku na trybunach zadebiutowała flaga z podobizną Marszałka - fot. Mishka / Legionisci.com

150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

150 lat temu w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski. W 1914 roku stworzył Legiony Polskie, z których następnie narodziła się Legia Warszawa. W 1930 roku otwarty został stadion przy Łazienkowskiej 3, któremu nadano imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Przebudowanemu w 2010 roku obiektowi nadal patronuje Piłsudski.

"Występy ówczesnej Legji cieszyły się dużym powodzeniem wśród aktywnej, gorącej czującej młodzieży warszawskiej. Poza tym członkowie Legji przyczynili się do organizowania klubów sportowych w czasie okupacji niemieckiej. Nieomal każdy z meczów Legji zaszczycał swoją obecnością Marszałek Piłsudski, który lubił piłkarstwo ze względu na kształcone przez ten sport poczucie zespołowości i koleżeństwa oraz element bezpośredniej walki" - pisał w 1935 roku "Kurier Poranny".

fot. Zyleta.info
Kibice Legii od lat pamiętają o Marszałku



Komentarze: (23)

Kerad, 05.12.2017 10:16 - *.static.chello.pl

Socjalista jakich polska ziemia nie wydała !
Ciekawe, jak dzisiejsza prawica wychwala jego czyny pod niebiosa mając ( lub raczej nie mając ) w myśli jego poglądy polityczne!!!

Ps. wychodzi na to że bycie socjalistą może być równoważne z patriotą!

Do kerad!, 05.12.2017 10:43 - *.centertel.pl

Milcz idioto!

robochłop, 05.12.2017 11:04 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

najważniejsze że pokonał czerwoną zaraze w 1920...wielki człowiek...

Do Kerad, 05.12.2017 11:04 - *.dynamic.chello.pl

Kolega za dużo Korwina słucha

do Kerad, 05.12.2017 12:17 - *.grupazpr.pl

Jechał czerwonym tramwajem socjalizmu, ale wysiadł na przystanku Niepodległość.

L, 05.12.2017 17:06 - *.126.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Zapomniany generał - Tadeusz Jordan Rozwadowski. Kto ma wiedzieć, to wie o co kaman. Tyle w temacie...

Cyprian NSZ, 05.12.2017 17:23 - *.bb.online.no

Do kerad
Ja tego tez nie czaje bo ludzie jak Witos Rozwadowski czy Dmowski zrobili wiecej. A do reszty gamoni radze czytac bo warto oj czytac jest juz ok 5 ksiazek o Pilsudskim ktore mowia co i jak. Bitwa Warszawska hmmmm czy prawda jest ze Marszalek zlozyl rezygnacje 12 sierpnia?Czy prawda sa umowy z leninem o braku pomocy dla Denikina?

Do Cyprian NSZ, 05.12.2017 19:00 - *.dynamic.chello.pl

Czytaj dalej to się dowiesz jak to było z tym 12 sierpnia naprawdę. O NSZ też poczytaj, szczególnie o tych nielicznych, którzy chcieli współpracować z Niemcami. Swoją historię należy znac z każdej strony, żeby znać ja dobrze, nie dać sobie wmawiać pewnych rzeczy, znać skalę danych zjawisk i mieć punkt odniesienia.

do L i Cyprian NSZ, 05.12.2017 19:54 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Cisza biedaczki , niewiele wiecie , a grzejecie niesprawdzone teorie . Nikt z tych , o których mówicie nie jest równy Marszałkowi . Byli potrzebni i ważni , ale to on jest numer 1 (L) . Kto powtarza lewackie brednie , kompromituje się . Ogarnąć się i do szeregu !

Ciekawski, 05.12.2017 20:04 - *.play-internet.pl

Panowie może polecicie jakieś książki na ten temat warte uwagi

Pan, 05.12.2017 20:04 - *.dynamic.mm.pl

Nie pokonał ruskich bo zdezerterował . A o prawdziwych bohaterach jak Rozwadowski i szyfranci dzięki którym wygraliśmy bitwe w 1920r. się milczy

Cyprian NSZ, 05.12.2017 20:26 - *.bb.online.no

Wiec wlasnie mowie czytac tak aby dostrzec wszystko. Dlatego mowie ze Marszalek jest uwazany za boga a to blad.
NSZ bylo jedna z nielicznych organizacji ktora czaila co i jak, wiedzieli co nas czeka.Tlukli szkopow tak jak i ruskich z tym ze wiedzieli kto bedzie zwyciezca wojny.A wracajac do Bitwy Warszawskiej mielismy 120 000 najlepszych i najlepiej wyszkolonych zolnierzy. Na poczatku wojny mielismy taki rozmach ze bylismy pod Kijowem!
A potem nagle stop i ucieczka ewakuacja strach ledwo to wygralismy.A i najlepszy haniebny wstretny traktat ryski.
To ze w 39 bylo fatalnie to winna glownie Marszalka i jego pozniejszych wybrancow jego fatalnej polityki.

robochłop, 05.12.2017 20:37 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

do Pan - pewnie szyfranci napie...li się na bagnety np. pod Ossowem...pewnie Rozwadowski skrzyknął cały naród w tym kilkunastoletnie dzieci...tak tak...ruskich pokonali pewnie genderowcy , homosie i feministki...uwiera niektórych Marszalek , uwiera...naczytali się mitomana Ziemkiewicza...a tak naprawdę to wszystkim dowodził pradziadek Tuska lub Schetyny ...na 100%...

Cyprian NSZ, 05.12.2017 21:32 - *.bb.online.no

Do Ciekawostki
Np Lewa Wolna Mackiewicza,Pamietniki Denikina,Rozwadowskiego Jest tez Pakt Pilsudski-lenin Zychowicza.Jest jeszcze Lodowa Sciana w ktore dopiero jest ciekawych info.Nie jest rowny Marszalkowi czlowieku co Ty bredzisz.Co ty bredzisz a dla Twojego info Pilsudski wlasnie byl lewakiem.Tak Tak. To nie sa lewackie brednie jestem nacjonalista ale swoja historie trzeba znac. Z madrym Trzeba rozmawiac ale z pustym sie nie da.

bubu, 05.12.2017 21:34 - *.216.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Robochlop w 100 % popieram .Dobre.

, 05.12.2017 22:10 - *.dynamic.chello.pl

Ziukowi szacunek się należy, choć święty nie był. A tak na marginesie gdzie jest generał Zagórski?

Pan, 05.12.2017 23:04 - *.dynamic.mm.pl

do robochłop . Nie szyframi ale to pomogło wygrać , myśl troche

olew, 06.12.2017 11:35 - *.warszawa.vectranet.pl

Widać , że młodzież podzielona w ocenie Pana Piłsudskiego , dla mnie był Wielki , choć satrapa, endecy go nienawidzili , więc był kimś ! W Polsce wielcy nie mają dobrej prasy.Jednak nsz w jakimkolwiek kontekście marszałka to jednak przesada. Należy go szanować !Jest z wielkich Polaków XX wieku (Paderewski, Dmowski, Sapiecha, Wyszyński, Wojtyła, Wałęsa). Tyle , że mamy XXI wiek i chyba inne trochę wyzwania.

Rysiek, 06.12.2017 14:43 - *.pljtelecom.pl

Zamach majowy nie jest przypadkiem bliżnieczo podobny do stany wojennego? Piłsudski socjalista, Jaruzelski socjalista, obaj mordowali Polaków, a jakże różnie oceniani.. Albo obaj są bandytami, albo obaj są bohaterami...prosze się zdecydować.

oLaf, 06.12.2017 16:29 - *.dynamic-ww-08.vectranet.pl

Piłsudski był WIELKI !!!!

I basta!!!

To były inne czasy - Polska 123 lata w rozbiorach, miliony ukraińcow, litwinów, żydów i niemców na naszych ziemiach - nie macie pojęcia jaka wielka była bieda, jakie wielkie problemy....że nie wspomnę o 90% niemcach w
Gdańsku co nas chcieli odciąć od morza....

do Rysiek, 06.12.2017 17:04 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Jesteś żałosny gamoniu . Gdybym cię teraz miał w zasięgu ręki ...

Tomasz , 06.12.2017 17:17 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Marszałek Józef Piłsudski nie jest socjalistą . Przez jakiś czas próbował zrozumieć socjalizm , ale tego szajsu się nie da zrozumieć , więc potem nasz wódz olał socjalizm i już go nie uznawał , nie tolerował i pilnował , żeby cholerstwo się nie rozprzestrzeniało . Tylko śmiecie nazywają go socjalistą . Albo gamonie , powtarzający propagandę lewacką . Poznać socjalizm (poznać niebezpieczeństwo ) od środka , to nie to samo co być socjalistą / komuchem . Good night left side .

m, 07.12.2017 10:08 - *.play-internet.pl

Tak dla ścisłości to Tadeusz Rozwadowski był autorem zwycięstwa nad bolszewikami w 1920.

https://historia.org.pl/2013/03/09/zapomniany-general-tadeusz-rozwadowski-tworca-wojska-polskiego-i-zwyciestwa-w-1920-r-wywiad/

Niestety zamiast prawdziwej historii, mamy polityczną wersję dziejów w zależności od tego kto rządzi.