fot. Raffi / Legionisci.com

Legia chce rozszerzyć współpracę z klubami warszawskimi

W dniach 25-26 listopada pod balonem przy ulicy Łazienkowskiej odbędzie się 13. edycja turnieju Legia Cup dla zawodników urodzonych w roku 2007 i młodszych. Udział (w formule każdy z każdym) weźmie 11 zespołów: Manchester United, Manchester City, Feyenoord, Juventus, Anderlecht, Hertha Berlin, Sparta Praga, FC Lugano, Team Europa (DTFS) oraz dwie drużyny gospodarzy - Legii. To umożliwi udział zarówno całości składu rocznika 2007 jak i szerszą niż dotąd reprezentację graczy klubów partnerskich i zaprzyjaźnionych.

W zeszłym roku wybór wzbudził kontrowersje. W zespole znalazło się pięciu chłopców, którzy na co dzień nie ćwiczą z akademią, jedynie co jakiś czas przyjeżdżali na treningi.

Rodzice poczuli się oszukani, że miejsce ich pociech zabierają „dzieci z zewnątrz”, a trenerzy z Warszawy pomijają ich, aby grać na wynik. To pierwszy raz, gdy w historii Legia Cup doszło do takiej sytuacji. Sprawa była złożona, Legia chciała postawić na większą konkurencję.

W tym roku organizacja będzie inna. Wszyscy zawodnicy Legii z rocznika 2007, dla których jest turniej, otrzymają szansę gry. Dodatkowo na boisku pojawią się wytypowani chłopcy z rocznika 2008 i z Legia Soccer Schools. Zespół A będzie składał się z 12 młodych piłkarzy, z których część gra już w zespole U11. Resztę chłopców Legia zaprasza z klubów lokalnych. W zespole B zagrają pozostali zawodnicy z rocznika 2007, a także z 2008 i Legia Soccer Schools. Obie drużyny zagrają z zagranicznymi rywalami oraz między sobą.

– Zależy nam na selekcji w najmłodszych rocznikach ze stołecznych drużyn. Tylko w ten sposób w przyszłości nie będziemy musieli uzupełniać zespołu chłopcami z innych stron kraju. Jeśli kluby z Warszawy pomogą nam zmienić proporcje, wzrasta szansa, by w przyszłości w europejskich pucharach albo ekstraklasie oglądać chłopaków stąd, z naszej dzielnicy – mówi Radosław Mozyrko, menedżer akademii w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Klub ma szczególną uwagę w komunikacji przykładać do klubów warszawskich. - To one nas budują, ciężko pracując w swoich dzielnicach, w początkowym etapie przygody z piłką. Nasze zwycięstwa i porażki są w części zwycięstwami i porażkami wszystkich tych klubów – dodaje Przemysław Zych, koordynator ds. komunikacji i rozwoju w akademii Legii.Komentarze: (15)

e3r, 14.11.2017 15:25 - *.dynamic.chello.pl

W całej Polsce jest piłkarska bieda z talentami, ale od czegoś trzeba zacząć. Lepiej późno niż wcale.

amago, 14.11.2017 15:41 - *.internetdsl.tpnet.pl

jak to się ma do selekcji rocznika 2004
– Zależy nam na selekcji w najmłodszych rocznikach ze stołecznych drużyn

(L)oorD, 14.11.2017 16:33 - *.143

Powiem tak, przyglądam się sportowi młodzieży i już od najmłodszych lat rządzi polityka, kunktatorstwo i znajomości. Jeszcze dużo lat świetlnych upłynie jak dorobimy się prawdziwego szkolenia dzieci i młodzieży. Dziś nawet warunków brak do treningów a kluby sportowe to fabryka kasy od rodziców.

Kuba , 14.11.2017 20:32 - *.dynamic.mm.pl

Przymiarki do fuzji z czarnuchami . koniec będzie poloni

do Kuba, 14.11.2017 22:23 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Naprawdę ? Dobre , niech tak się stanie . Jedno miasto jeden klub (L) ! + nasze kochane dzie(L)nice . Mówisz o starej drużynie czarnuchów ? Czy fejka wrzucasz ?

Do (L)oorD, 14.11.2017 16:33:39 - *.143, 14.11.2017 22:30 - *.warszawa.vectranet.pl

Zgadzam się w 100%. Tylko potem weź to dziecku wytłumacz

Do Kuba, 15.11.2017 00:09 - *.dynamic-ww-07.vectranet.pl

Nie no, super, na wielkie miasto jeden klub. A później się dziwić, że Legia przegrywa z Wyspami Owczymi, skoro nawet we własnym mieście nie ma żadnej drużyny, z którą mogłaby rywalizować. Stolica Polski powinna mieć przynajmniej 3 kluby w Ekstraklasie i I lidze, a obecnie warszawski sport praktycznie nie istnieje...

Lena, 15.11.2017 00:36 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

"W zeszłym roku wybór wzbudził kontrowersje. W zespole znalazło się pięciu chłopców, którzy na co dzień nie ćwiczą z akademią, jedynie co jakiś czas przyjeżdżali na treningi." Dotychczas to była tradycja że na Legia Cup przyjeżdżali z Polski zawodnicy do gry, a chłopcy z akademii byli odstawiani na bok tylko wcześniej nikt takiej afery nie zrobił. Ten kLub tak ma bo to Akademia Trenerska a nie Piłkarska

Phoenix(L)k, 15.11.2017 07:20 - *.226

@do Kuba:
W zeszłym roku zremisowaliśmy z Realem i wygraliśmy ze Sportingiem... a też nie było w Warszawie żadnej drużyny, z którą moglibyśmy rywalizować... Chcesz 3 zespoły w Ekstraklasie i 1 w 1 lidze? Daj czas Hutnikowi, Olimpii i Ursusowi...

T88, 15.11.2017 08:10 - *.81.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Nie ma co komentować Legia nie szkoli tylko robi selekcje i zbiera wyszkolona młodzież z prawdziwych szkółek. Po roku wyrzuca i na ich miejsce łapie kolejnych. Szkoda tylko tych młodych chłopców...

do Lena , 15.11.2017 09:05 - *.devs.futuro.pl

kłamiesz bezczelnie i na chama, do od 2007 do 2015 włącznie na gł. turnieju Legia Cup testowano w sumie 3 zawodników w 9 edycjach, w sumie. A potem dopiero nagle 5 na raz w 2016 (miało być więcej zresztą) kosztem tych grających w Legii.

mietek, 15.11.2017 09:32 - *.internetia.net.pl

@Do Kuba: Poza Niemcami i Francją jesteśmy jedynym dużym krajem w Europie, który ma w najwyższej klasie rozgrywkowej zaledwie jedną drużynę ze stolicy. Tylko pojawia się pytanie - czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Widzisz, gdyby Legia stworzyła naprawdę mega mocną drużynę, to inne drużyny z Warszawy miałyby (przynajmniej w teorii) szansę, by budować swoje zespoły, na przykład w oparciu o niechcianych w Legii. Ale skoro jesteśmy obecnie tak słabi, że w lidze oglądamy (póki co) plecy beniaminka, leją nas Nieciecze czy inne słabeusze pokroju Śląska, to nie dziw się, że w Warszawie nie ma innych drużyn powyżej poziomu lokalnego. Obecnie sukcesem będzie, jak któraś warszawska drużyna w ogóle się doczłapie do poziomu centralnego. Co w tym sezonie jest na pewno nierealne.

Ale może problem leży też gdzie indziej. Skończyły się już te czasy, kiedy wielkie miasta musiały mieć po kilka drużyn je reprezentujących. Teraz sponsorzy wchodzą w te ośrodki, gdzie klimat do piłki jest bardziej przyjazny. Dlatego mamy w lidze drużyny, które jeszcze dwadzieścia lat temu miały niewielkie szanse, by się w niej znaleźć (np. Nieciecza, Piast, Sandecja, do niedawna Podbeskidzie). Kiedyś takie kluby - nazwijmy to z prowincji - były w ekstraklasie ciekawostką, meteorem, który do ligi wpadał i zaraz z niej wypadał po jednym-dwóch sezonach. Teraz zaś te kluby są w lidze normą.

Wniosek jest taki, że lepiej jest się skupić na sobie i budować silną Legię wszelkimi możliwymi sposobami, niż bawić się w dobrego wujka i próbować na siłę rozwijać cały region. Szczególnie przy braku woli rozwoju tegoż regionu.

plpl, 15.11.2017 12:48 - *.214.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Im szybciej rodzice zrozumieją, ża LSS działa tylko po to, żeby wyciągać z nich kasę, tym lepiej dla dzieciaków. Sam zabrałem swojego młodego, do innej szkółki i dzieciak ma 3 razy więcej zajęć za połowę tej kasy.

mama2008, 16.11.2017 17:29 - *.dynamic.mm.pl

legia dziala dobrze na jedna chwile nie wezmą wszystkich najlepszych chopców z mazowsza bo nie mogą
myslicie ze chlopcy grajacy w akademi po naborach sa najlepsi z calego mazowsza nie sa bo nie każdy jest w stanie wozic na l3 dlatego graja w innych klubach i nawet niebyli na naborach do danego rocznika,trochę pokory i zrozumienia


Dorota R. , 23.11.2017 15:43 - *.dynamic.chello.pl

Akademia Legii selekcją stoi. W sumie nic w tym złego.
Najlepszy, najbogatszy klub powinien ściągać w swoje szeregi najlepsze dzieciaki.

Ale skauting prowadzony jest po amatorsku. Niemal w każdej drużynie grającej w najwyższej klasie rozgrywek w stolicy jest 1-2 chłopców którzy by byli wyróżniający się w swoim roczniku w Legii. Dlaczego więc ich tam nie ma?
Czy skauting tego nie widzi? A może nikt z Warszawy nie chce iść w miejsce gdzie za rok czy dwa i tak będzie wyrzucony bo przyjdzie zaciąg z całej Polski?

Legia powinna również ściągać najlepszych trenerów, a tego to już na pewno nie robi. 50% z nich to wuefiści którzy przyszli do L tylko po to by sobie móc wpisać do CV że tu byli i trenowali i mają głęboko pracę nad rozwojem tych dzieciaków.

Tym sposobem 1 drużyna ma czasami 1 czasami 2 a czasami 0 wychowanków w składzie (dla mnie wychowanek to nie jest zawodnik ściągnięty w wieku 16-18 lat ale ten co przyszedł powiedzmy najpóźniej w wieku 13-14 lat).

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść: