Koszykówka

Legia Warszawa 87-67 Arka Gdynia

Woytek, źródło: Legionisci.com

W meczu 6. kolejki PLK Legia Warszawa wygrała na Bemowie z Arką Gdynia 87-67. Jest to trzecia wygrana podopiecznych Wojciecha Kamińskiego w szóstym ligowym meczu w tym sezonie.

Fotoreportaż z meczu - 51 zdjęć Hugollka

Pierwsza kwarta spotkania miała dwie fazy. Legioniści wyszli na prowadzenie 4-0, ale brak koncentracji i proste straty sprawiły, że Arka zanotowała serię 13 punktów z rzędu, wykorzystując przede wszystkim swoją najgroźniejszą broń, jaką jest szybki atak. Zieloni Kanonierzy wrócili na dobre tory przede wszystkim dzięki skuteczności zza łuku Arica Holmana i Shawna Pipesa Jr. Ten pierwszy popisał się trzema „trójkami” z rzędu doprowadzając do remisu. Pipes był natomiast najskuteczniejszym legionistą w pierwszej kwarcie (8 punktów). Do końca pierwszej kwarty legionistom udało się osiągnąć pięciopunktową przewagę.

W drugiej kwarcie Legia zagrała w bardzo zróżnicowany i efektywny sposób. Dzięki dobrej defensywie szybko drugi i trzeci faul „złapał” środkowy Arki Adrian Bogucki, przez co został ściągnięty na ławkę. Zieloni Kanonierzy więcej swoich akcji kończyli pod koszem, a bardzo dobrze funkcjonowała współpraca Grzegorza Kulki z Josipem Sobinem. Swoje punkty dorzucił Christian Vital, a ozdobą akcji obronnych był efektowny blok Dariusza Wyki na Adamie Hrycaniuku. Arka w ataku pozycyjnym była zupełnie pogubiona. Legioniści napędzali się z każdą akcją i wygrali drugą kwartę 24:8 po efektownym rzucie Vitala tuż przed końcową syreną, schodząc na przerwę z przewagą 21 punktów.

Trzecia część meczu rozpoczęła się od efektownego „alley oopa” Raya Cowelsa i Holmana, a następnie dwóch skutecznych akcji pod koszem zakończonych przez Sobina. Zieloni Kanonierzy poczuli się w tym momencie zbyt pewnie, pozwalając Arce na kilka szybkich akcji ofensywnych, a 25-punktowe prowadzenie zostało przez rywali zniwelowane do 12 „oczek”. Bezpieczną przewagę pozwoliła zachować „trójka” Pipesa Jr, ale gdynianie po raz kolejny przycisnęli i na nieco ponad 2. minuty przed ostatnią kwartą było 61-50 dla Legii. Wtedy celnie za trzy rzucił Marcel Ponitka, a gospodarze ostatecznie schodzili na przerwę przed ostatnią kwartą z wynikiem 67-52.

Ostatnia odsłona meczu rozpoczęła się od celnych rzutów osobistych Vitala, ale później do głosu znów doszli goście. Ich grę ofensywną ciągnął w pojedynkę Andrzej Pluta, Przez kilka minut oglądaliśmy bardzo chaotyczną, przerywaną faulami grę z obydwu stron. Zespół trenera Kamińskiego długo utrzymywał bezpieczną przewagę w okolicach 15 punktów, ale arkowcy zmniejszyli straty do 9 „oczek” na 2 minuty i 16 sekund przed końcową syreną. Po przerwie na żądanie dla trenera Kamińskiego rzut wolny wykorzystał Ponitka, następnie za trzy punkty trafił Vital, a przewagę z powrotem do 15 punktów powiększył Michał Kolenda. Arka wiedząc, że nie ma szans na wygraną zupełnie odpuściła ostatnie sekundy, dzięki czemu Zieloni Kanonierzy zakończyli spotkanie zwycięstwem 87-67.

Teraz przed zespołem Wojciecha Kamińskiego mecz 3. kolejki FIBA Europe Cup z rumuńskim CSM Oradea (1 listopada, godz. 19, hala przy ul. Obrońców Tobruku 40, transmisja na sport.tvp.pl oraz w aplikacji TVP Sport). Trzy dni później, 4 listopada o godz. 15.30 legioniści podejmą Twarde Pierniki Toruń (godz. 15.30). Bilety na obydwa spotkania można kupować na eBilet.pl.

PLK: Legia Warszawa 87-67 Arka Gdynia
kwarty: 24-19, 24-8, 19-25, 20-15